Najlepsze pomysły na randki w Poznaniu. Porady randkowe.
Kto zaprasza na druga randkę?
Mówi się, że najtrudniej jest zacząć. A jak to wygląda w randkowaniu? Pierwsza randka już za Tobą, było miło, atmosfera dopisała… i co teraz?
Czy zgodnie z tradycyjnym podejściem to mężczyzna powinien zaprosić na drugie spotkanie? A może kobieta może przejąć inicjatywę? Co z parami jednopłciowymi?
Badania pokazują, że mimo zmieniających się norm społecznych, tradycyjne wzorce nadal silnie oddziałują na nasze podejście do randek. Jak zauważają Reid, Elliott i Webber w badaniu “Casual Hookups to Formal Dates” (2011), mężczyźni częściej czują się zobowiązani, by wykonać pierwszy krok, podczas gdy kobiety wolą przyjąć bardziej pasywną postawę i czekać na zaproszenie.
Z kolei w badaniu Sophie Watson opublikowanym w EliteSingles, ponad 70% kobiet przyznało, że to od nich w dużej mierze zależy, czy dojdzie do kolejnej randki. Jednak tylko 2% z nich chciałoby samodzielnie zaprosić na nią drugą stronę. Czyż to nie zastanawiające?
Podobnie bywa w parach jednopłciowych. Zgodnie z teorią psychologii jungowskiej, która mówi o energii męskiej i żeńskiej, osobą skłonną do „przejmowania steru” częściej jest ta, która wnosi do relacji więcej tzw. energii męskiej – czyli inicjatywnej, zdecydowanej, dążącej do działania. Zatem podział sił jest ważny.
Znaczenie ma też przebieg pierwszej randki: Kto zaprosił? Gdzie poszliście? Kto zapłacił? Jak czuliście się w tym „układzie”?
Ale wydaje się iż najważniejsze pytanie brzmi: czy chcesz poznać tę osobę lepiej, niezależnie od tego, kto zaprosi na drugą randkę?
Zanim zdecydujesz się jednakże działać, zatrzymaj się na chwilę i odpowiedz sobie szczerze na te pytania:
- Czy dobrze czułam/em się na pierwszej randce?
- Czy chcę lepiej poznać tę osobę?
- Czy będę żałować, jeśli druga randka się nie odbędzie?
Jeśli trzy razy odpowiedziałaś/łeś „tak” – droga do drugiego spotkania stoi otworem!
Jak zaprosić na drugą randkę: wprost czy subtelnie?
Jeśli zatem czujesz, że chcesz zrobić krok do przodu, masz dwie opcje:
- Delikatny sygnał (czyli „rzucenie rękawiczki” – subtelna aluzja, która daje drugiej stronie przestrzeń do podjęcia inicjatywy),
- Albo konkretna propozycja – wprost i z klasą.
Uwzględnij przy tym poniższe informacje.
Po jakim czasie druga randka?
Po pierwsze – wybierz dobry moment.
Psycholożka i terapeutka Marisa T. Cohen zaleca, by nie zwlekać z zaproszeniem zbyt długo. Jej badania pokazują, że szybki kontakt po pierwszym spotkaniu zwiększa szanse na kontynuację znajomości.
Kobiety często odbierają szybki odzew jako oznakę zaangażowania, a mężczyźni — jako pozytywny sygnał od partnerki.
Portal Well+Good, specjalizujący się w tym temacie, podpowiada, że idealny czas na zaproszenie to 5–8 dni po randce.
Ekspertka Orna Walters zauważa, że taki odstęp pozwala utrzymać zainteresowanie, ale nie wywiera presji. To cenna uwaga!
Jak zaproponować drugą randkę?
Nie musisz odkrywać Ameryki na nowo – po prostu dostosuj się do stylu, który już macie. Jeśli komunikowaliście się przez Instagram czy Messenger – kontynuuj tą drogą.
Ale jeśli chcesz zaskoczyć i wyróżnić się romantycznym gestem — spróbuj czegoś wyjątkowego. Co powiesz na… list w eleganckiej kopercie, zaadresowany odręcznie? Taki gest potrafi oczarować!
Formy zaproszenia, które możesz rozważyć:
- Wiadomość tekstowa – najprostsza i najpopularniejsza. Sprawdza się, jeśli oboje lubicie szybki, swobodny kontakt.
- Rozmowa telefoniczna – bardziej osobista forma, dobra jeśli chcesz pokazać większe zaangażowanie. Upewnij się jednakże SMS-em wcześniej i dopytaj kiedy możesz zadzwonić.
- List – idealny, jeśli druga osoba ceni romantyczne gesty i tradycję (i znasz jej adres!).
- Osobiste zaproszenie – pełne uroku, ale nie zawsze możliwe jeśli rzadko się widujecie lub potrzeba więcej czasu na zbudowanie komfortu.
Jak zaprosić na drugą randkę, by nie wystraszyć?
A zatem jeśli forma wybrana – możesz pomyśleć o treści. Warto być przy tym bezpośrednim, ale uprzejmym. Przykładowe propozycje to:
- „Hej, świetnie się bawiłam/em na naszej randce. Co powiesz na drugie spotkanie? Chętnie się spotkam w tym tygodniu, mam wolny piątek i sobotę”
- „Cześć! Mam ochotę znów się z Tobą zobaczyć. Może w niedzielę? Znam fajne miejsce, które na pewno Ci się spodoba.”
Zadbaj o szczegóły
Zatem jeśli już wiesz co mniej więcej napisać – pomyśl dokąd fajnie byłoby się wybrać. Jeśli podczas pierwszego spotkania zauważyłaś/łeś, że druga osoba wspominała o konkretnych zainteresowaniach – to świetna inspiracja do zaproszenia!
Przykłady:
- Lubi wyzwania? Może escape room?
- Kocha sztukę? Może wspólna wystawa lub warsztaty lepienia z gliny?
- Interesuję się filmem? Zobaczcie najnowszy repertuar niezależnego kina
Ale nie zapominaj też o sobie. Druga randka ma być przyjemnością dla Was obojga. Nie musisz udawać kogoś, kim nie jesteś – jeśli nie lubisz ekstremalnych wrażeń, to nie próbuj zaimponować czymś, co nie jest Twoje. Wspólne spotkania mają przybliżać, a nie stresować.
A może jeszcze nie jesteś pewna/y?
Masz już zatem plan, ale nadal zastanawiasz się czy podjąć krok w kierunku zaproszenia. Skąd może się pojawić to zwątpienie? Może intuicja podpowiada Ci, że to jednak nie to?
Jeśli tak, nie przymuszaj się do niczego. Ale też nie zamykaj się na sprawdzenie swoich wątpliwości.
Druga randka to bowiem dobry moment, by przyjrzeć się swoim znakom zapytania, które pojawiły się po pierwszej:
- Jak druga osoba traktowała innych – np. kelnerów czy przechodniów? To dużo mówi o jej empatii.
- Czy mówiła o wspólnej przyszłości już na pierwszym spotkaniu? Uważaj na zbyt szybkie deklaracje.
- Czy czułaś/łeś się swobodnie i bezpiecznie? Jeśli nie – nie ignoruj swojej intuicji.
Zwracaj uwagę na swoje emocje – jeśli czułaś/eś się nieswojo, spięty/a lub masz wrażenie, że Twoje granice były lekceważone, nie ignoruj tych uczuć. Intuicja jest ważnym narzędziem podczas budowania relacji.
Jeśli któreś z powyższych punktów wywołują u Ciebie zwątpienie – druga randka może być dla Ciebie okazją do zweryfikowania czy pasujecie do siebie pod względem osobowości, stylu życia czy wartości. Albo bazą do podjęcia decyzji, że to jednak nie to…
Pierwsze randki mogą być ekscytujące, ale i wywoływać pewien niepokój. Druga randka jest jednak jeszcze ważniejsza niż pierwsza, ponieważ pozwala określić, czy znajomość ma szansę przerodzić się w coś więcej. Dlatego podejdź do niej świadomie i dobrze przemyśl, jaki rodzaj doświadczenia chcesz przeżyć.
Czy druga randka coś znaczy?
Pamiętaj, że druga randka to czas, by lepiej poznać drugą osobę, ale jednocześnie zachować zdrową ostrożność. Dąż do otwartej komunikacji i bądź szczery/a wobec siebie oraz drugiej osoby.
Jeśli czujesz, że chcesz kontynuować — nie bój się zrobić kroku naprzód. Niezależnie od płci, orientacji czy stereotypów – liczy się szczerość, uważność i odwaga.
Życzę wspaniałej drugiej randki!